Retro zve na unikátní rodinný festival

06.11.2018
Na sobotní odpoledne 10. listopadu připravilo kino Retro pro malé i velké diváky rodinný festival s názvem Malé oči. Ten nabídne pohádková pásma z různých festivalových přehlídek, diskutovaný film A Plastic Ocean a také neobvykle bohatý doprovodný program.
Například v galerii kina vyroste nefalšovaná animační dílna, kde budou mít návštěvníci k dispozici nejen techniku, ale také zkušené lektory, kteří zájemce seznámí se základy tvorby animovaného filmu. „Utvořte se svým dítkem tvůrčí animátorský tým a přijďte si vyrobit svůj krátký rodinný film. Výslednou animaci vám zašleme e-mailem,“ zve k nevšednímu dobrodružství vedoucí zábřežského biografu Věra Smrčková.

Dvorek kina bude patřit Bazárku hraček a dětských drobností, který je určen především dětem. Právě ony budou moci darovat, vyměnit či prodat za symbolické ceny hračky, šperky, vlastnoruční výrobky, hry či různé drobnosti. K výměně knížek bude sloužit Knihobudka. „Pokud máte doma knížku, kterou jste už přečetli a zbytečně vám zabírá místo, přineste ji k nám do Knihobudky. Můžete ji tam jen tak nechat pro ostatní nebo vyměnit za jinou nebo si prostě některou z knížek odnesete domů vy,“ vyzývá Smrčková.

V popředí festivalu budou ale samozřejmě filmy, a to nejen pro nejmenší, ale i pro starší a dospělé diváky. Snímkem pro všechny věkové skupiny je dokument A Plastic Ocean. „Troufám si říct, že tento dokument řadě diváků otevře oči a ukáže tvrdou realitu našeho zacházení s plasty,“ míní Věra Smrčková. Pro menší diváky jsou připravena animovaná pásma, vrcholem odpoledne budou animované pohádky PragueShorts dětem, které diváky provedou tím nejlepším z celé Evropy. Po této projekci budou moci malí diváci popustit uzdu fantazii ve výtvarné dílně přímo na sále kina.

Ve foyer kina bude mít svůj improvizovaný stánek šumperské Centrum pro osoby s mentálním postižením Pomněnka a šicí dílna. „Máme nachystány k zakoupení eko pytlíky, tašky či dřevěné výrobky, ale také poctivé sirupy, džemy, hruškové čatní, linecké kytičky a další pečené moučníky,“ popisuje sortiment Lenka Ruta z Pomněnky.

Aktuálně z Šumperska