Na Šumpersku proběhla dopravně preventivní akce, policisté se zaměřili na viditelnost chodců a cyklistů

12.10.2018
Policisté šumperského dopravního inspektorátu se společně s preventistkou a krajským koordinátorem BESIP dnes v časných ranních hodinách zaměřili na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, kterými jsou chodci a cyklisté. V mlhavém ránu se soustředili zejména na úseky mimo obce a zjišťovali, zda jsou cyklisté a chodci řádně osvětleni a vybaveni reflexními prvky tak, aby byli pro projíždějící řidiče včas viditelní.

Řadou testů bylo prokázáno, že chodec pohybující se po pozemní komunikaci v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení pak na 55 metrů. Je-li však jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což už představuje dostatečnou vzdálenost pro bezpečné manévrování.

Během této dopravně preventivní akce policisté zjistili, že většina cyklistů, kteří dojíždějí do zaměstnání na kole pravidelně, je již předpisově vybavených. Často však nevěnují pozornost dostatečné intenzitě osvětlení a neuvědomují si, že pro ně skomírající světlo představuje velké riziko. Právě na tento nešvar dnes policisté a krajský koordinátor BESIP několik cyklistů upozornili a zároveň je vybavili reflexními prvky a doplňky tak, aby mohli bezpečně pokračovat v jízdě.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Šumperska